Erazmus + CeOS – Citizen-Enhanced Open Science in Southeastern Europe Higher Education Knowledge Hubs

Projekat CeOS_SE ima za cilj da podigne svest o glavnim praksama Otvorene nauke (OS) i Građanske nauke (CS) u zemljama jugoistočne Evrope, posebno u zemljama za koje se vidi da imaju lošije rezultate u OS ili CS, ili gde postoji ograničena svest ili uključenost u glavnim razvojima vezanim za Evropski oblak za otvorenu nauku (EOSC).

Ажурирано:

Citizen-Enhanced Open Science in Southeastern Europe Higher Education Knowledge Hubs — je projekat koji finansira Erazmus+ program Evropske unije u okviru Partnerstva za saradnju u visokom obrazovanju. Projekat traje 3 godine (2022-2025) i ima 8 partnera: LIBER, Univerzitet u Torinu (UniTo)- Italija, Nacionalna i univerzitetska biblioteka u Zagrebu- Hrvatska, Univerzitet u Južnoj Danskoj, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“, Univerzitet u Kipru, Univerzitet za bibliotekarstvo i informacione tehnologije ULSIT- Bugarska, Univerzitet u Patri UP- Grčka.

CILJEVI PROJEKTA

  • Podići svest o glavnim praksama Otvorene nauke (OS) i Građanske nauke (CS) u zemljama jugoistočne Evrope, posebno u zemljama za koje se vidi da imaju lošiji učinak u OS ili CS, ili gde postoji ograničena svest ili uključenost u glavnim razvojima vezanim za Evropski oblak za otvorenu nauku (EOSC).
  • Pratiti učinak i procese u vezi sa implementacijom OS i CS, dokumentovati i javno podeliti najbolje prakse na FER način.
  • Uključiti nestručne grupe javnosti u društveno učešće i saradnju kada su OS i CS u pitanju.
  • Istaknuti i odgovoriti na izazove sa kojima se suočava jugoistočna Evropa i dati veću vidljivost ovim regionima na ovu temu.
  • Podići svest o potencijalu i vrednosti prihvatanja kulturne i jezičke raznolikosti zemalja jugoistočne Evrope.
  • Omogućiti akademskim bibliotekama u zemljama jugoistočne Evrope da se dalje razvijaju kao čvorišta znanja kroz usavršavanje osoblja kada su u pitanju veze između OS i CS.
  • Isprobati praksu CeOS-a direktno u bibliotečkim prostorijama istraživačkih biblioteka jugoistočne Evrope, tako da one budu u mogućnosti da podrže inkluzivne sisteme visokog obrazovanja i budu eksplicitnije kada su u pitanju OS i CS teme koje se oslanjaju na zajednički rad sa spoljnim zainteresovanim stranama.
  • Usvojiti znanje o OS i CS iz zemalja koje su razvijenije u ovim oblastima.