Izložba „Sima Trojanović (1862-1935): Naučnik ispred svog vremena“

U Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Beogradu u petak, 7. marta 2025. otvorena je izložba „Sima Trojanović (1862-1935): Naučnik ispred svog vremena“.
Autori izložbe su Ivana Gavrilović, Igor Živanović i Matea Milošević.

Objavljeno:

 

Izložba sa katalogom monografijom posvećena dr Simi Trojanoviću predstavlja priliku da se podsetimo izuzetnog doprinosa jednog od najznačajnijih srpskih etnologa i osnivača Etnografskog muzeja u Beogradu. Kao pionir etnologije u Srbiji, Trojanović je uspeo da, uprkos brojnim preprekama, postavi temelje naučnog istraživanja narodne tradicije i običaja. Njegovo bogato obrazovanje stečeno na prestižnim evropskim univerzitetima i široko polje interesovanja, od antropologije do narodne medicine, omogućili su mu da srpsku kulturnu baštinu sagleda iz različitih uglova i predstavi je kako domaćoj tako i stranoj javnosti. Kroz svoja dela i muzeološki rad, Trojanović je otkrio dubinu i bogatstvo srpskih običaja, verovanja i tradicionalnih obreda, dajući im naučnu utemeljenost i univerzalni značaj. Ova izložba prikazuje ne samo njegov naučni doprinos već i životni put čoveka čija je posvećenost očuvanju nacionalnog identiteta ostavila neizbrisiv trag u srpskoj kulturi i nauci. Katalog koji prati izložbenu postavku hronološki predstavlja najznačajnije momente iz života i rada dr Sime Trojanovića, uz ilustracije i prikaze originalnih dokumenata, fotografija i muzejskih predmeta. Nadamo se da će ovo izdanje doprineti boljem razumevanju Trojanovićevog naučnog doprinosa i inspirisati nove generacije etnologa i muzeologa da slede njegov primer posvećenosti i temeljitosti u istraživačkom radu.

Univerzitetska biblioteka čuva pisane tragove njegovog znanja i umeća i ovom izložbom želi da skrene pažnju na taj deo svog bogatog fonda. Izložbeni materijal je delom iz Odeljenja retkosti Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“, posebno iz legata Geodona Dunđerskog, Joce Vujića, Slobodana J. Jovanovića, Živojina Simića, Stojana Novakovića, dr Aleksandra Belića i dr Vojislava M. Jovanovića.