Први национални агрегатор почео са радом
Дигитализовано културно наслеђе из Србије до сада је стизало до портала Еуропеана путем агрегатора као што је The European Library (TEL), као и европских пројеката Europeana Collections 1914-1918, Europeana Libraries, Europeana Newspapers, Eureopana Fashion и сличних. Нови агрегатор, који управо почиње са радом, омогућиће једноставније постављање материјала на портал Еуропеана.
Тамара Бутиган Вучај, заменик директора Народне библиотеке Србије, рекла је да је „успостављање агрегатора у Србији важан корак који обезбеђује централну, националну тачку доприноса Еуропеани.“ Први резултати се очекују крајем 2015.
Пуштање у рад агрегатора представља део догађаја „Књиге и култура као капија ка ЕУ“, који је резултат сарадње између Делегације Европске уније у Србији, Министарства културе и информисања, Народне библиотеке Србије и Канцеларије за европске интеграције у Србији.
Србија у Еуропеани
Део догађаја био је посвећен „Србији у Еуропеани“. Организатори су разговарали о важности рада са Еуропеаном, те представили библиотекарима националну културну баштину која се већ налази на овом порталу.
Библиотека града Београда је у претходном периоду била укључена у овај портал путем пројеката LoCloud и Europeana Awareness. Предраг Ђукић, помоћник директора, подстакао је библиотекаре Србије да размисле о употреби LoCloud решења за дигиталне библиотеке „Cloud for Culture“.
Народна библиотека Србије је била партнер у пројекту Europeana Collections 1914-1918. Немања Калезић, координатор, говорио је о искуствима током пројекта Велики рат, који обухвата националну дигиталну библиотеку о овом рату.
Адам Софронијевић, заменик управника Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, говорио је о учешћу у пројектима Europeana Libraries и Europeana Newspapers. Захваљујући овим пројектима, око 700,000 дигитализованих страна из фонда Универзитетске библиотеке сада је доступно путем Еуропеане, укључујући и 400,000 потпуно претраживих новинских страна. Адам је посветио један део своје презентације питању: „Зашто Еуропеана?“ и имао је убедљив аргумент: да бисте били део заједнице, да бисте били виђени и да бисте знали шта је актуелно.

Музеј примењених уметности дао је велики допринос пројекту Europeana Fashion. Кустос Дејан Сандић говорио је о учешћу првог музеја из Србије у овом пројекту и резултатима који обухватају 500,000 дигитализованих објеката.

Цео текст доступан је на блогу Еуропеане.