Као модерни истраживачки центар, Универзитетска библиотека се упушта у авантуре од којих ће многе променити саму природу библиотека. Тако пројекти обухватају иновативна партнерства са другим библиотекама, институцијама и компанијама, и полазе од фокуса на јачању постојећих снага, до побољшања академске сарадње уз коришћење нових технологија.
Opšti cilj MILAGRO projekta je pokretanje aktivnosti, stvaranje alata i mogućnosti za izgradnju interkulturalnog dijaloga između lokalnog stanovništva i migranata, kao i razvoj onih demokratskih kompetencija koje će podrazumevati pozitivne i dugotrajne odnose, zasnovane na međusobnom razumevanju, poštovanju i solidarnosti.
IPA ADRION je evropski program transnacionalne saradnje koji ulaže u regionalne inovacione sisteme, zaštitu kulturnog i prirodnog nasleđa, otpornost životne sredine, održivi transport i izgradnju kapaciteta.
Овај пројекат Универзитетске библиотеке представља сарадњу са Министарством културе и реализује се у 2024. години. Он обједињује презентацију пројеката изградње, реконструкције и уређења Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“.
Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ активно заговара и промовише Отворени приступ и Отворену науку путем различитих манифестација, националних и европских пројеката, предавања, радионица и разговора који у фокусу имају ову изузетно значајну тематику.
Europeana Newspapers је пројекат који из магацина европских библиотека на површину изнео 18 милиона новинских страница. Новине су доступне путем веб сајтова самих библиотека, али и највећег европског портала дигиталних садржаја, Europeane, као и Европске библиотеке.
Ambasadorski fond za očuvanje kulturne baštine (AFCP-SAD), uložio je 106.000 dolara u ovaj projekat koji je imao za cilj sanaciju krova koji prokišnjava i oštećene fasade glavne zgrade Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“. Popravka ovih oštećenih područja sprečila je dalje uništavanje strukture Biblioteke i posledično je smanjila mogućnost gubitka njenih neprocenjivih starih i retkih knjiga, rukopisa […]
Projekat CeOS_SE ima za cilj da podigne svest o glavnim praksama Otvorene nauke (OS) i Građanske nauke (CS) u zemljama jugoistočne Evrope, posebno u zemljama za koje se vidi da imaju lošije rezultate u OS ili CS, ili gde postoji ograničena svest ili uključenost u glavnim razvojima vezanim za Evropski oblak za otvorenu nauku (EOSC).
Најстарија књига из фонда Универзитетске библиотеке из 1206. године, написана на персијском језику, доспела је на екране истраживача из целог света, захваљујући пројекту Europeana Libraries. Поред збирке оријенталних рукописа на персијском, отоманском турском и арапском језику, омогућен је приступ и вредној збирци о Александру Великом, насталој од 15-19. века.
Бесплатно квалитетно образовање академског калибра данас је путем интернета доступно свим појединцима који желе да стичу нова знања. Универзитетска библиотека промовише ову добру праксу кроз организовање радионица у јавним и високошколским библиотекама у Србији и региону.
Љубитељи путописа са Балкана, насталих између 17. и 19. века на француском језику, наићи ће на право благо у дигиталној збирци насталој у оквиру пројекта Itineraire Balkanique.
Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ је у сарадњи са удружењем грађана „Музеј књиге и путовања – Адлигат“ добила грант Британске библиотеке, из програма Endangered Archives, за пројекат „Safeguarding the Fragile Collection of the Private Archive of the Lazic Family“.
Пројекат „Нови библиотечки сервиси на универзитетима Западног Балкана“ омогућио је унапређивање библиотечког пословања, пре свега кроз имплементацију нових сервиса и укључивање нових факултетских библиотека у националну мрежу.
Овај пројекат, реализован између 2002. и 2004. године, омогућио је Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ да постане део великог библиотечког система COBISS, основног погона који покреће електронски каталог књига и других публикација које се налазе у нашем фонду.