Bibliografije

Bibliografije istraživača (E-CRIS)

Bibliografije

Neposredan uvid u bibliografije istraživača, istraživačkih organizacija i istraživačkih projekata, omogućen je servisom E-CRIS.SR čime se promoviše transparentnost srpske nauke i pojedinačnih naučnih ostvarenja.

Ažurirano:

Šta je to E-CRIS?

U Evropi se već više decenija grade informacioni sistemi s nazivom CRIS (Current Research Information Systems). Za današnje vreme karakteristično je širenje sadržaja sistema CRIS na područja finansijskih resursa za istraživanja, na informacije o patentima i inovacijama, eksploataciju rezultata istraživanja, evaluacije istraživačkog rada itd. Najnovije tendencije su dopuna baza podataka opisima rezultata istraživanja, veze s drugim (bibliografskim) bazama podataka i multimedijske baze podataka. Značajan aspekt razvoja sistema CRIS jeste njihovo preseljenje na internet, što suštinski doprinosi korišćenju, a takođe i obimu podataka, jer su davaoci podataka više motivisani na saradnju. Standard CERIF (Common European Research Information Format) propisuje strukturu podataka o istraživačkim projektima, a obuhvata i preporuke u odnosu na istraživačke organizacije, odeljenja i istraživače.

U E-CRIS-u su trenutno predstavljeni sledeći entiteti:
– 276 istraživačkih organizacija (spisak svih organizacija),
– 799 odeljenja organizacije (spisak svih odeljenja),
– 10726 istraživača (spisak svih istraživača),
– 777 istraživačkih projekata (spisak svih projekata).

Baze podataka su međusobno povezane, a većina podataka je na srpskom i engleskom jeziku. Omogućeno je pretraživanje po svim ključnim poljima. E-CRIS.SR je povezan sa informacijskim sistemom COBISS.SR, odnosno s njegovom bibliografskom bazom podataka COBIB.SR, što korisnicima omogućuje i neposredan uvid u bibliografije istraživača.