Гејмификација

Гејмификација у Београду

Гејмификација

Проф. др Младен Чуданов са Факултета организационих наука Универзитета у Београду одржао је предавање „Гејмификација у библиотекама“ у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ 8. децембра од 15 часова у сали на првом спрату и радионицу „Гејмификација у библиотекама: практични приступ“ од 17 часова у едукационој учионици на другом спрату.

Објављено:

Шта је то гејмификација?

Гејмификација је пракса увођења елемената игара у пословно окружење. Велики број организација у многим профитним делатностима већ дуже време користи ову технику како би унапредио своје пословање. Библиотеке широм света тек почињу да користе предности које гејмификација пружа и за непорфитни сектор.

Гејмификација у библиотекама

Др Чуданов је представио основе теорије гејмификације и указати на могућности за унапређење пословања библиотека увођењем елемената игара у пословне процесе у библиотеци. Библиотекари у Србији су међу првима у свету који су били у прилици да чују савете како да практично унапреде пословање својих институција увођењем елемената игара у своју пословну праксу.

Игре су поред тога што представљају непресушни извор забаве постале и озбиљна индустријска грана, а само тржиште видео-игара је у светским размерама прешло вредност од 100 милијарди долара 2014. године. Овакав друштвени и привредни развој неминовно прати и академско инстересовање и научна истраживања, па је данас могуће стећи чак и диплому доктора наука из области проучавања игара на неколико престижних светских универзитета.

Пратећи ове трендове Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ започиње сарадњу са институцијама и организацијама из Србије и света ради бољег разумевања овог феномена и примене његових позитивних ефеката и у нашој земљи. У оквиру ових активности ове године је по први пут и Србија узела учешће у Интернационалном дану игара чији је домаћин у нашој земљи била управо ова библиотека.