Из личне библиотеке Михајла Пупина

Из личне библиотеке Михајла Пупина

Из личне библиотеке Михајла Пупина

Поводом обележавања 160 година од рођења Михајла Пупина и 90 година од када је за своју аутобиографију „Са пашњака до научењака“ добио Пулицерову награду Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ представља каталог изложбе „Из личне библиотеке Михајла Пупина“.

Из личне библиотеке Михајла Пупина

Из личне библиотеке Михајла Пупина

Објављено:

O каталогу

У каталогу је описан део посебне библиотеке Михајла Пупина која је проглашена за културно добро од великог значаја, а поред мало познатих достигнућа овог изузетног човека садржи и најновија сазнања о његовом научом раду.

Каталог „Из личне библиотеке Михајла Пупина“ прати изложбу приређену у оквиру манифестације „Михајло Пупин – у додиру са суштином живота“ одржане у Београду 2011. године, на којој је Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ представила део посебне библиотекe Михајла Пупина. Публикације које чине ову вредну збирку је Пупин лично одабрао и послао у отаџбину са жељом да помогне научни рад на тадашњем Београдском универзитету. Овом приликом су изложене књиге и часописи који посебно истичу његова интересовања и склоности.

Инспирација

Инспирација за поставку је и аутобиографија Михајла Пупина „From immigrant to inventor“ објављена први пут 1923. године у Њујорку, а годину дана касније награђена Пулицеровом наградом. Прво издање на српском језику под насловом Са пашњака до научењака у преводу Милана Јевтића изашло је 1929. године.

Поред тога што указује на пресудан утицај појединих књига из библиотеке на Пупинов животни пут, каталог доноси и најновија сазнања о његовом научом раду.