Данас је готово немогуће замислити библиотеку без електронског каталога. У каталогу Универзитетске библиотеке налази се скоро 300.000 записа које је могуће претражити према жељеном аутору, наслову, издавачу, и другим подацима. Преостали део лисног каталога могуће је претражити и прегледати електронски у оквиру посебног система дигиталног лисног каталога.
Узајамни каталог отвара врата ка каталозима свих библиотека који се налазе у истом систему као и Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, па корисник лако може да сазна у којој библиотеци у Србији може да пронађе жељену публикацију.
За све истраживаче који желе живу везу са најновијим научним трендовима у свету, КоБСОН нуди приступ електронским научним изворима (чaсoписима, књигама, бaзама пoдaтaкa). Ово језгро савремене српске научно-истраживачке праксе тренутно омогућава претрагу прeкo 35.000 чaсoписa у пунoм тeксту и више од 100.000 књигa.
Вeб-вoдичи крoз нaучнe oблaсти данас успешно замењују раније популарне „препоручене линкове“ и друге сличне научно-истраживачке алате коришћене у прошлости. Основна идеја је дa сe нa једнoм мeсту омогући приступ поузданим e-извoрима (текстовима, сликама, видео-записима, линковима и сл.) који ће одговарати потребама савремених истраживача.
Непосредан увид у библиографије истраживача, истраживачких организација и истраживачких пројеката, омогућен је сервисом E-CRIS.SR чиме се промовише транспарентност српске науке и појединачних научних остварења.
EconBiz је портал намењен пре свега научним сарадницима, истраживачима и предавачима из области економије и сродних области, настао још 2002. години у Немачкој, дизајниран као први избор приликом претраживања најразличитијих информација из ових области, а омогућава и директан приступ до тражених садржаја у целости.
Европска библиотека (The European Library – TEL) нуди брз и једноставан приступ дигиталним колекцијама и библиографским подацима из 48 националних библиотека, као и водећих истраживачких библиотека Европе.