Пре 90 година, 24. маја 1926, свечано је отворена Универзитетска библиотека.
Обележавајући годишњицу која је истовремено и Дан Библиотеке и Дан Ћирила и Методија и словенске писмености и културе, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић” приредила је изложбу „Дигитална ћирилица” коју прате виртуелна и веб изложба.
На свечаном отварању изложбе 24. маја 2016. године у 12 часова у Карнегијевом холу Библиотеке присутнима су се обратили проф. др Нада Ковачевић, проректор за наставу Универзитета у Београду, проф. др Александар Јерков, управник Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”, Тамара Бутиган Вучај, заменица управника Народне библиотеке Србије, др Адам Софронијевић, заменик управника Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” и путем Скајпа проф. др Гинтер Милбергер са Универзитета у Инсбруку и Клаус Гравенхорст из компаније “CCS Content Conversion Specialists GmbH” у Хамбургу.
Снимак са свечаног отварања изложбе можете погледати на линку.
Поред одабраних књига о раду и значају Ћирила и Методија, у витринама су изложени преводи дела словенских књижевности на српски језик, објављивани од средине 19. века до почетка Првог светског рата. Ови преводи допринели су да оживе културне везе између Срба и осталих словенских народа и језика, чије су заједништво пресудно учврстили Ћирило и Методије хиљаду година раније. Аутори изложбе су библиотекари Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” др Зоран Бајин, Весна Вуксан и Милена Костић.
У оквиру изложбе представљене и картице из лисног каталога које су се раније ручно прелиставале а сада су доступне у дигиталном облику. Картице су дигитализоване кроз пројекат „Израда целовитог електронског каталога Универзитетске библиотеке ‘Светозар Марковић’” који је подржало Министарство културе и информисања у 2015. години.
Идући у корак са најновијим технологијама у библиотекарству, и водећи рачуна о заштити ретких књига, Библиотека је под покровитељством Министарства културе и информисања набавила Magic Box, уређај који омогућава виртуелно, али по осећају готово стварно прелиставање драгоцене и заштићене библиотечке грађе.
У овој витрини на дан отварања изложбе изложено је Четворојеванђеље, као изузетан примерак рукописних књига створених захваљујући писму које су словенским народима оставили Ћирило и Методије.
Дигитализовано Четворојеванђеље може се прелистати на интерактивном екрану, као и репрезентативни примерци грађе коју Библиотека поседује: стари ћирилски рукописи, историјске новине, фотографије и избор из књига изложених у витринама.
Добро дошли у свет „Дигиталне ћирилице“!
Галерија слика са свечаног отварања
© Ана Ђорђевић
