Википедија обележава 16. рођендан

Википедија, највећа онлајн енциклопедија, 16. јануара обележава 16 година од настанка. Викимедија Србије ће прославити ову годишњицу у понедељак, 16. јануара, у 18 сати, у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић”.

Објављено:

Свечаност

Рођендан Википедије биће обележен у понедељак, 16. јануара у 18 часова у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић”, где се већ неколико година за редом одвијају активности ширења слободног знања, посебно кроз пројекат Вики-библиотекар, посвећен обуци библиотекара у уређивању Википедије.

Окупљенима ће се обратити представници Викимедије Србије, Универзитетске библиотеке и уредници Википедије.

Свечаност ће бити употпуњена изложбом најлепших фотографија са фото-конкурса Вики воли Земљу 2016, које ће моћи да се погледају у Галерији уметничког центра УНИЛИБ-а до 6. фебруара.

О Википедији

Википедија је настала 2001. године као подршка Нупедији, енциклопедији коју су писали стручњаци. Само неколико месеци касније имала је осам хиљада чланака, а до краја године 20 хиљада чланака и 28 језичких верзија.

Данас се Википедија састоји од преко 40 милиона чланака на више од 250 различитих језика, а од фебруара 2014. има 18 милијарди прегледа и близу 500 милиона јединствених посета месечно. Википедија је постала један од топ 10 сајтова на свету 2007. године, и једини непрофитни сајт у врху посећености. Тренутно заузима шесто место. Са 5,3 милиона чланака Википедија на енглеском језику је највећа од 290 Википедија.

Ову ризницу знања и највећу светску базу референци створило је више од 80 хиљада добровољаца широм света, што Википедију сврстава у један од највећих колаборативних пројеката на свету. Садржај под слободном лиценцом, неутралност и слободно уређивање су је сврстале у најпопуарнију алатку за стицање и дељење знања.

Поред Википедије развијају се и други пројекти слободног садржаја, као што су Викимедијина остава, Викивести, Викиречник, Викикњиге, Викизворник, Викицитат, Викиверзитет, али и други програми ширења знања, који подразумевају сарадњу са институцијама културе (ГЛАМ), образовним установама (ЕДУ) и институцијама од јавног значаја уопште.

Википедију и друге вишејезичке вики пројекте одржава Задужбина Викимедија, међународна непрофитна организација која координира активностима независних националних огранака са којима дели исте циљеве.