U utorak, 30. novembra u 12 sati, u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ otvara se izložba Šarl Bodler i Gistav Flober – začetnici moderne evropske poezije i proze, povodom dvesta godina od rođenja dva velikana francuske i svetske književnosti.
Tekuće 2021. godine navršavaju se dva veka od rođenja, Šarla Bodlera i Gistava Flobera, čije delo predstavlja prekretnicu u istoriji evropske i svetske poezije i proze. Njihova slava se ne smanjuje do današnjih dana, a uticaj na nove književne naraštaje ne samo što ne jenjava, nego raste i vidljiv je čak i u slučajevima gde bi se to najmanje očekivalo.
U okviru višegodišnjeg programa Klasici svetske književnosti – jubileji, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković”, u saradnji sa Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, pridružuje se obeležavanju ovog okruglog dvostrukog jubileja organizovanjem izložbe knjiga i panela.
Izložena je građa iz bogatog fonda Univerzitetske biblioteke: dela navedenih autora na francuskom i srpskom, a takođe monografije i periodika sa relevantnim tumačenjima njihovog stvaralaštva. Izložbu knjiga prati ilustrovana publikacija, sedamnaesta po redu u ediciji Klasici svetske književnosti, koja pored uobičajenih poglavlja i elektronskog diska sa bibliografijom, sadrži i priloge eminentnih stručnjaka: prof. dr Leona Kojena, prof. dr Adrijane Marečetić i prof. dr Vesne Elez. Pored toga, na preko trideset panela koji su raspoređeni u holovima ispred Studentske i Profesorske čitaonice, predstavljene su ključne tačke njihovih ličnih i stvaralačkih biografija.
Izložbu otvaraju: prof. dr Adrijana Marečetić, prof. dr Vesna Elez i doc. dr Milica Vinaver Ković. Autor je Vuka Jeremić, bibliotekar savetnik u Univerzitetskoj biblioteci.
Prisustvo posetilaca je redukovano, uz strogo pridržavanje epidemioloških mera. Snimak otvaranja biće istog dana postavljen na sajtu Biblioteke.
Snimak otvaranja izložbe možete pogledati ovde
