Centar za Nauku

Ažurirano:

„Centar za Nauku“ (u daljem tekstu – Centar) je odeljenje Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“. Ovo odeljenje se bavi sledećim delatnostima:

  1. Centar učestvuje u pisanju i implementaciji projekata Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ iz oblasti nauke i kulture. Kao posrednik između klijenta (biblioteke) i finansijera (fondovi, državni i međunarodni konkursi, donatori) – Centar se bavi projektnim aktivnostima u pogledu izrade Projekata, konkurisanja kod domaćih i međunarodnih fondova, kao i konsultantskim aktivnostima. Centar promoviše i podržava Univerzitetsku biblioteku, ali i Univerzitet u Beogradu u celini, pa – prema potrebi – sprovodi pisanje i implementaciju projekata i u partnerstvu ili za račun drugih institucija u okviru Univerziteta u Beogradu.
  2. Centar promoviše, kroz organizaciju tribina, stručnih skupova i konferencija, kao i preko sredstava javnog informisanja, bibliotečki i naučno-istraživački kadar Univerziteta u Beogradu i institucije koje u okviru njega funkcionišu, ali i konkretne projekte potekle iz Univerzitetske biblioteke ili drugih članica Univerziteta u Beogradu. Centar predlaže i sprovodi mere koje će povećati značaj Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ u naučnom smislu, budući da je ovo najveća naučno-istraživačka i matična visokoškolska biblioteka u zemlji. Centar organizuje tribine, javne nastupe, stručne skupove i konferencije na temu naučnih projekata i digitalnih naučnih mogućnosti.
  3. U okviru projekta eNauka, Centar je centralno koordinaciono mesto za saradnju sa Kancelarijom za e-Upravu Vlade Republike Srbije i drugim kancelarijama Vlade Republike Srbije, uključenim u eNauku, kao i sa drugim naučno-istraživačkim organizacijama za čije biblioteke je Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ matična institucija. Centar održava redovne kontakte sa Odeljenjem odgovornim za unos bibliografija istraživača.
  4. Centar vrši promociju domaćeg naučnog izdavaštva, kao i konsultativne i edukativne aktivnosti vezane za akademsko unapređenje istraživačkih institucija i istraživača. U tom smislu, Centar, u skladu sa svojim mandatom, programe i aktivnosti sprovodi u skladu sa Zakonom o naučno-istraživačkoj delatnosti Republike Srbije i u stalnom kontaktu i komunikaciji sa nadležnim Ministarstvom, istraživačkim i obrazovnim institucijama u zemlji. Centar takođe sarađuje sa međunarodnim institucijama, ali i sa medijima, nevladinim i privatnim sektorom.
  5. Centar promoviše nove tehnologije u okviru digitalne nauke, kako među studentima, master studentima i doktorandima, tako i među samim naučnim radnicima, kroz saradnju sa svim članicama Univerziteta u Beogradu. U tom smislu, predlaže, promoviše i u saradnji sa drugim odeljenjima razvija nove aplikacije koje treba da omoguće bolju vidljivost naučnih radova istraživača Univerziteta u Beogradu, korisnika usluga Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“. U tom smislu, jedna od suštinskih misija Centra jeste uspostavljanje i negovanje nove „digitalne“ i visoko edukovane i profilisane generacije srpskih naučnih radnika, koji će podizati vidljivost srpske nauke u celini i bivati uključeni u najsavremenije globalne naučne tokove.

 

 

Univerzitetska biblioteka ima u redovima svojih zaposlenih izuzetne stručnjake, kvalifikovane, iskusne, obučene i odgovorne bibliotekare među kojima i 24 bibliotekara sa najvišim stručnim zvanjem – bibliotekar savetnik, od kojih je deset doktora nauka. Ovi stručnjaci su – putem zasebnih projekata i projekta eNauka – redovni saradnici Centra u okviru svakodnevnog poslovanja i funkcionisanja biblioteke u celini.